Split payment coraz mniej dobrowolny zmiany od września 2019

Startupowa promocja na www zniżka aż 1500 zł
13 czerwca 2019
Samodzielne rozliczenie PIT-jaki tytuł przy zapłacie?
19 sierpnia 2019

Nie taki wilk straszny jak go malują:) Czym jest w ogóle split payment? Jako przedsiębiorcy prowadzący firmę, na pewno już to wiecie, bo informacja o tym jest na każdym rachunku bankowym 🙂

Po kolei:  

Od jakiegoś czasu mamy na naszych rachunkach bankowych, założone konto bankowe VAT, które służy stricte do rozliczania podatku VAT. Aktualnie nadal wykonywanie przelewów metodą split payment jest dobrowolne. Przypomnę, że nie robimy osobnych dwóch przelewów, jeden netto dla klienta, a drugi na jego rachunek VAT: zaznaczamy dodatkową opcje, którą udostępniły banki, tj. właśnie split payment, podajemy dane z faktury, którą chcemy opłacić: kwota brutto, kwota vat, numer faktury i NIP kontrahenta i bank już automatycznie na odpowiednie konta porozdziela wpłatę: kwotę netto na konto główne, a podatek VAT na rachunek VAT: wszystko jest pięknie rozpisane podczas robienia przelewu, wystarczy wpisać wymagane dane..i już 🙂

Pomału zapłaty z mechanizmem podzielonej płatności, przestają być dobrowolne. Od września tego roku, pierwsze pod obowiązkowe zastosowanie tego rodzaju zapłaty, będą dotyczyły zapłaty za transakcje, objęte odwrotnym obciążeniem i odpowiedzialnością podatkową. Ma on także dotyczyć m.in. transakcji kupna: maszyn i urządzeń elektrycznych, akcesoriów i części samochodowych oraz węgla i produktów węglowych.

Dodatkowo, ogłoszono w komunikacie, że „Obowiązkowy mechanizm podzielonej płatności będzie stosowany w tzw. relacjach b2b wyłącznie w zakresie faktur, w których wartość brutto wynosi powyżej 15 tys. zł (to kwota po przekroczeniu której występuje obowiązek dokonania płatności przelewem bankowym), i w których wskazano transakcje dotyczące towarów lub usług, wymienionych w dodawanym załączniku nr 15”.

Na fakturze obowiązkowo ma być zamieszczona informacja, wskazująca na to, że ma być płatność dokonana za pomocą split payment: z jednej strony ułatwienie dla nas, gdy płacimy za faktury: nie trzeba za każdym razem patrzeć do ustawy, ale z drugiej strony utrudnienie dla wystawiających fakturę. Znając jednak zasadę konkurencyjności, w programach zarówno księgowych, jak i fakturujących: dostawcy systemów komputerowych znajdą na to zgrabne i bezbolesne rozwiązanie:)

Po zmianach, rachunek VAT ma służyć, jako ten, z którego zapłacimy wszystkie podatki, nie tylko VAT: ZUS, podatek dochodowy, cło, akcyza. Przypomnę również, że co się dzieje, gdy płacimy VAT, a na rachunku VAT nie ma dostatecznych środków: system bankowy z automatu ściąga różnicę z naszego rachunku głównego, nie trzeba robić żadnych przelewów między rachunkami:)

Wprowadzenie zmian przewiduje – przygotowany w Ministerstwie Finansów – projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw. Projekt został przyjęty przez rząd 2 lipca 2019 r.

Większość nowych przepisów wejdzie w życie 1 września 2019 r., więc będziemy aktualizować informacje:)