white-male-1847742_1920

Nie masz jeszcze swojej firmy, lecz planujesz jej założenie. GRATULACJE! Właśnie podjąłeś decyzję o ruszeniu z własnym biznesem!

Od teraz do uzyskania numeru REGON czeka Cię wizyta w naszym biurze, gdzie wypełnimy wszystkie wnioski za Ciebie. Jeśli nie posiadasz profilu zaufanego (w 95% przypadkach tak właśnie jest, więc nie martw się), jednorazowo udasz się do punktu CEIDG i już.

To tyle jeśli chodzi o formalności z Twojej strony.

Dalszymi rejestracjami zajmiemy się już my, nigdy więcej nie będziesz musiał też się zjawić w punkcie CEIDG - od teraz wszelkimi sprawami od strony księgowej, zajmujemy się my.

white-male-2064857_1920

Jak wygląda cały proces rejestracyjny? Poniżej instrukcja aktualna na 2017 rok.

white-male-2064872_1920

Wpis do CEIDG

Pierwszym naszym krokiem będzie odwiedzenie strony CEIDG, gdzie wypełnimy wniosek wpisujący firmę do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. 

Po wypełnieniu wniosku, drukujemy go lub zapisujemy wygenerowany kod. Od teraz mamy 7 dni na potwierdzenie wniosku w punkcie CEIDG (w Urzędzie Miasta, Gminy itd.). 

Wskazówka

Przed wypełnieniem wniosku polecamy zapoznać się z klasyfikacją kodów PKD Klasyfikacja PKD, gdzie wybierzemy interesujące nas kody działalności. Pamiętaj, że późniejsze zmiany we wniosku są bezpłatne, więc jeśli teraz nie wpiszesz jakiegoś kodu, możesz to zrobić później.

Urząd Skarbowy

Jeśli znasz swój numer NIP, to nic się nie zmieni - raz nadany numer NIP obowiązuje przez całe życie i również Twoja firma, będzie widniała pod tym numerem. Zgłoszenie numeru jest dokonywane jednocześnie z wpisem do CEIDG.

Będziesz musiał jednak zdecydować, czy chcesz korzystać ze zwolnienia z VAT, czy też chcesz być czynnym podatnikiem VAT, będziesz też musiał zdecydować, czy dokonasz rejestracji na VAT-UE.

Jeśli planujecie Państwo zarejestrować się na VAT, to prosimy zwrócić uwagę na zmianę procedury od tego roku. Już nie jest tak, jak działo się to do końca 2016 roku: składamy VAT-R i już...aktualnie składamy VAT-R, otrzymujemy (lub i nie) wezwanie z urzędu, na które musimy odpowiedzieć. Gdy nie otrzymamy wezwania-sami musimy się zgłosić do działu rejestracji na VAT i dopełnić formalności potwierdzających istnienie firmy oraz udowodnienie powodu rejestracji na VAT. Przypominamy, iż w 2017 roku limit rejestracji na VAT został zwiększony do 200 000 zł

competition-2064868_1920

Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Kolejnym krokiem po potwierdzeniu wniosku w punkcie CEIDG, będzie złożenie druku ZUS ZUA lub ZUS ZZA maksymalnie w 7 dni od daty założenia działalności. Pamiętaj również o złożeniu po zakończonym miesiącu deklaracji DRA

 

Licencje, koncesje i inne uprawnienia

Pamiętajmy, że decydując się działać w konkretnej branży, często musimy posiadać niezbędne uprawnienia, licencje i koncesje. 

stamp-1015522_1920

Pieczątka firmowa

Nie ma nigdzie formalnego wymogu posiadania pieczątki. Okazuje się ona jednak przydatna podczas podpisywania umów, czy w kontaktach z ZUS, jak i w podstawowych czynnościach, przy prowadzeniu działalności gospodarczej, jak nadawanie poczty.

Podając dane do pieczątki, pamiętajmy o podaniu danych zgodnych z wpisem do CEIDG:

  • pełna nazwa firmy wraz z imieniem i nazwiskiem przedsiębiorcy
  • dane adresowe
  • NIP i REGON
  • można podać dane kontaktowe, takie jak telefon i mail

Konto firmowe

Tutaj mamy dowolność pomiędzy podaniem w CEIDG rachunku prywatnego, a założeniem nowego rachunku na potrzeby firmy - pamiętajmy, że musimy podać do urzędu przynajmniej jeden rachunek.

Wybierając konto bankowe warto zwrócić uwagę na pewno na łatwość systemu bankowości internetowej oraz ilości placówek w Twojej miejscowości i w kraju. Polecamy rachunek, w którym sami posiadamy konto, pośredniczymi również przy formalnościach zakładania konta: Rachunek bankowy

fax-1889048_1920

To by było na tyle

Pozostaje nam już nic więcej jak życzyć powodzenia - Twoja firma jest już zarejestrowana i możesz działać.

Zachęcamy do odwiedzenia naszej strony, gdzie posiadamy inne usługi dla Twojej firmy, których może szukasz a masz je w jednym miejscu!